صفر تا صد آموزش تعویض چراغ های جلو و عقب خودرو

آموزش تعویض چراغ های جلو و عقب خودرو

چراغ های جلو نقش مهمی در حفظ ایمنی سرنشینان خودرو دارند. زیرا باعث بهبود دید رانندگان می‌شوند و به آنها کمک می‌کنند در مقابل خطرات بهترین واکنش احتمالی را از خود نشان دهند. در این مطلب سعی داریم به آموزش تعویض چراغ های جلو و عقب خودرو بپردازیم. اگر به هر دلیلی قصد تعویض چراغ های خودروی خود را دارید، بهتر است این کار را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید.

مراحل تعویض چراغ های جلو و عقب خودرو

اگر چراغ‌ها مانند گذشته نور کافی نداشتند، باید برای تعویض چراغ های جلو اقدام کرد. در این صورت باید هر دوی آنها تعویض شوند؛ زیرا در صورت خراب شدن یکی از آنها، دیگری نیز خراب خواهد شد. به‌طورکلی آموزش تعویض چراغ های جلو و عقب خودرو به شرح زیر است:

همه چیز در مورد تعویض چراغ های خودرو

تعویض چراغ های قدیمی مهر و موم‌شده

برای تعویض چراغ های قدیمی باید به صورت زیر عمل کنید:

 • در ابتدا باید صفحه‌های نگهدارنده، قاب‌ها و پیچ‌های چراغ های خودرو از حالت اتصال خارج شوند. سپس پیچ‌هایی را که در ساده شدن تنظیمات چراغ جلو نقش دارند شل کنید، اما پیچ‌ها را نباید از شکاف خارج کرد.
 • در این مرحله باید چراغ های جلوی خارج شوند و از قسمت عقب مونتاژ چراغ جلو سوکت سیم‌کشی را بگیرید. سپس باید سوکت لامپی که مهر و موم شده است را جدا کنید.
 • در مرحله بعد باید واحد پرتو جدید مهر و موم‌شده را گرفته و به سوکت سیم‌پیچی وصل کنید. باید آن را داخل براکت نصب چراغ قرار داد و پیچ‌های شل‌شده را محکم و وصل کرد.
 • درنهایت برای تست چراغ باید آنها را روشن کنید.

تعویض چراغ‌های جلو قابل تعویض

برای تعویض این چراغ‌ها باید به صورت زیر عمل کرد:

 • احتمالا چراغ جلو یک پوشش محافظ دارد که در برابر قسمت عقب مونتاژ چراغ جلو از آن محافظت می‌کند. پس برای تعویض چراغ های جلو باید محافظ را بردارید و لامپ پلاستیکی نگهدارنده لامپ را شل کرده و دهانه آن را جدا کنید.
 • گیرنده‌ای که باعث اتصال لامپ به واحد چراغ جلو می‌شود را بردارید و لامپ را از دهانه آن جدا کنید.
 • در این مرحله باید لامپ جدید را از قسمت داخل دهانه بچسبانید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار باید از دستکش استفاده کنید؛ زیرا چربی و خاک موجود در دست باعث آسیب رسیدن به لامپ می‌شود.
 • در این مرحله برای اطمینان یافتن از اتصال لامپ به دامنه، باید به مقدار کمی آن را به پشت مونتاژ چراغ جلو فشار دهید. سپس برای قفل شدن پیچ و مهره‌‌ها در جای خود باید آنها را بپیچید.
 • درنهایت باید چراغ های جلو را بررسی کنید که آیا کار می‌کنند یا خیر.

به‌طورکلی تعویض چراغ های جلو کار دشواری نیست و قبل از رانندگی باید تنظیمات آن را چک کنید.

بهتر است تعویض چراغ خودرو به وسیله افراد متخصص انجام شود

آموزش چگونگی تعویض چراغ‌های عقب خودرو

برای تعویض چراغ های عقب خودرو نیز باید مانند چراغ های جلو اقدام کرد. نکته مهمی که در هنگام تعویض باید به آن توجه داشته باشید این است که برای تعویض چراغ های خودرو باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. مجموعه تعمیرکار یکی از معتبرترین مراکز برای انجام این کار است.

از سوی دیگر مجموعه تعمیرکار، تکنیسین متخصص خود را برای ارائه خدمات به مشتریان به محل موردنظر خواهد فرستاد.

نکات ایمنی در فرآیند تعویض لامپ‌های خودرو

در فرآیند تعویض لامپ‌های خودرو باید به نکات ایمنی زیر توجه داشته باشید:

 • برای انجام این کار باید در ابتدا روی یک سطح صاف قرار بگیرید تا از همسطح بودن ماشین اطمینان یابید.
 • در صورت همسطح نبودن ماشین، نمی‌توان چراغ های جلوی خودرو را تراز کرد. از سوی دیگر باید اطمینان یابید که سیستم تعلیق در درست‌ترین وضعیت خود قرار دارد و ماشین به سمت پایین یا بالا حرکت نمی‌کند.
 • بهتر است دیواری ساده پیدا کرده و تا حد امکان خودرو را به آن نزدیک کنید. برای اطمینان از همسطح بودن ماشین خود، فاصله زمین تا چراغ های آن را اندازه‌گیری کنید.
 • می‌توانید وضعیت تعادل خطوط عمودی و افقی خودرو را با استفاده از تراز بررسی کنید.
 • برای تنظیم چراغ های خودرو، باید تنظیم‌کننده‌های آن را پیدا کرده که نوعی پیچ در کنار یا پشت چراغ های جلو هستند.
 • هر یک از چراغ‌ها را به‌صورت جداگانه تنظیم کنید و در هنگام تنظیم بهتر است چراغ دیگر را مسدود نمایید؛ زیرا جریان نور تشخیص را برای شما سخت‌تر می‌کند.
 • برای تنظیم چراغ‌ها، می‌توانید پیچ‌های آن را بچرخانید و آنها را در وضعیتی مناسب قرار دهید. بعد از تنظیم چراغ‌ها را روشن کرده و با دقت به الگوی نور ایجادشده روی دیوار نگاه کنید. بخش بالایی که شدیدترین قسمت پرتو نور است باید در قسمت زیر مرکز خط افقی ساخته‌شده، قرار گیرد.

در هنگام تعویض چراغ های خودرو باید یکسری نکات را رعایت کنید

ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای تعویض لامپ‌های خودرو

در این مطلب به آموزش تعویض چراغ های جلو و عقب خودرو پرداختیم. برای تعویض لامپ خودرو به ابزارهای زیادی نیاز نخواهید داشت. ابزارها و تجهیزات موردنیاز برای تعویض لامپ به شرح زیر است:

 • سوکت بیت تورکس
 • پیچ گوشتی
 • چراغ های جلو
 • دستکش پنبه‌ای

در هنگام تعویض لامپ خودرو باید به نوع پیوست لامپ توجه داشته باشید. احتمال دارد مدلی قدیمی یک واحد بسته داشته باشد که دارای لامپ روشنایی، لنز و بازتابنده است. از سوی دیگر لامپ‌های خودروهای جدیدتر قابل تعویض بوده که می‌توان آنها را از قسمت بیرون پیچید.

سخن پایانی

در این مطلب به آموزش تعویض چراغ های جلو و عقب خودرو پرداختیم. چراغ های جلو در ایمنی خودرو نقش دارند، پس باید همواره وضعیت آنها را چک کرد. به‌طورکلی تعویض چراغ های خودرو کار دشواری نیست و با مراجعه به سایت‌های معتبری مانند سایت تعمیرکار و استفاده از چند ابزار ساده، می‌توانید این کار را انجام دهید. لازم به ذکر است که در هنگام تعویض چراغ های خودرو باید نکات ذکرشده در این مطلب را رعایت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما همراه شما هستیم

کافیست با ما تماس بگیرید تا با خدمات تخصصی و مشاوره رایگان در خدمت شما باشیم