صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو با روش‌ها و نکات کلیدی

نکات مهم برای صرفه‌جویی در هزینه‌های تعمیر خودرو در سال ۱۴۰۲

با افزایش هزینه‌های تعمیرات خودرو به طور چشم‌گیر، افراد باید به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی تعمیرات باشند. گاه هزینه‌های تعمیرات به حدی بالا می‌رود که فرد قید تعویض یا تعمیر قطعه را زده و این کار ممکن است در درازمدت آسیب‌های جدی به خودرو و عملکرد آن وارد کند. از این رو در این مطلب قصد داریم نکات مهمی را در خصوص صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر می‌خواهید از شر هزینه‌های سرسام‌آور خلاص شوید، حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

اصول نگهداری منظم

یکی از موارد مهم در خصوص صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو، توجه به اصول نگهداری منظم است. اگر قطعات و بخش‌های مختلف خودرو به شکلی مطلوب نگهداری شوند، قطعا می‌توان از هزنیه‌های تعمیر آن کاست.

بهتر است هر ماه یا قبل از سفرهای و مسافت‌های طولانی، حتما سطح روغن و خنک‌کننده را بررسی کنید. در صورت کم بودن روغن در بخش‌های مختلف خودرو، مشکلات بسیار جدی و هزینه‌بری به وجود می‌آید. فیلتر هوا نیز بخش بسیار مهم دیگری است که درحقیقت هوایی که به داخل موتور خودرو شما وارد می‌شود، توسط این بخش تامین می‌شود. در صورت عدم کارکرد درست فیلتر هوا، موتور ممکن است با مشکلات جدی روبرو شود و هزینه پیاده کردن و تعمیر موتور نیز بسیار بالاتر از تصور است!

همچنین لاستیک‌ها را نیز باید به طور منظم مورد بازدید قرار دهید. ممکن است لاستیکی نیاز به تعویض داشته باشد یا لازم باشد جای تایرهای خودروی خود را تعویض کنید. روغن گیربکس، شمع‌ها، تسمه‌ها، عملکرد چراغ‌ها و… نیز باید به طور منظم بررسی شوند. چرا که در صورت شناسایی مشکل در مراحل ابتدایی می‌توان از هزینه‌های اضافی جلوگیری کرد.

انتخاب مرکز تعمیر متخصص

قطعا بعد از این که ماشین جدید خود را خریداری کردید، به این فکر افتاده‌اید که کدام تعمیرگاه را باید برای تعمیرات و سرویس‌های مختلف انتخاب کنید. لازم است بگوییم انتخاب تعمیرگاه و مرکز تخصصی، تاثیر زیادی روی کاهش هزینه‌ها دارد. در صورتی که مرکز تعمیرات را به شکل اصولی انجام ندهد، نه تنها مشکل خودرو شما برطرف نمی‌شود، بلکه ممکن است بخش‌های دیگر خودرو نیز دچار مشکل شوند. به همین خاطر حتما مرکزی را انتخاب کنید که از خدمات و کیفیت آن اطمینان کامل داشته باشید.

تعمیرکار با استفاده از بهترین متخصصین و تعمیرکاران باتجربه، مرجعی معتبر برای تعمیرات بخش‌های مختلف انواع خودرو است که می‌توانید از خدمات این مجموعه نهایت استفاده را ببرید.

استفاده از قطعات اورجینال

اگر تصور می‌کنید که استفاده از قطعات ارزان در صورت نیاز به جایگزینی قطعات اصلی خودرو، راهی برای صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو است، کاملا در اشتباه هستید! برعکس استفاده از قطعات فرعی و غیراصل در طولانی‌مدت آسیب‌های جدی به خودرو شما وارد می‌کند. بنابراین در صورتی که قطعات مختلف خودرو شما نیازمند تعویض هستند، حتما جایگزین اصل و باکیفیتی را در نظر بگیرید.

البته متاسفانه نسخه‌های کپی به شدت شبیه به نسخه‌های اصلی هستند و برخی مواقع امکان تشخیص‌ آن‌ها وجود ندارد. بنابراین محل تامین قطعات نیز اهمیت زیادی در این زمینه دارد. ممکن است هزینه خرید قطعات اصل کمی بالاتر باشد، اما مطمئن باشید از هزینه‌های اضافی و بسیار سنگین جلوگیری موثری می‌کند.

نکات مهم در کاهش هزینه_های مربوط به تعمیر خودرو

بررسی منظم خودرو

هر قطعه و بخش خودرو، در مدت زمان مشخصی باید مورد بررسی و تعویض قرار بگیرد. به طور مثال شما نمی‌توانید تا آخر عمر ماشین از لاستیک یکسانی استفاده کنید؛ یا نمی‌توان برای سال‌ها روغن موتور و گیربکس را تعویض نکرد! قطعات مختلف خودرو نیز عمر محدودی دارند و عدم توجه به این مسئله خسارات جبران‌ناپذیری را به خودرو شما وارد می‌کند. بنابراین به عنوان روشی موثر در صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو، حتما به طور موثر و مداوم، بخش‌های مختلف خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

برای این منظور، برخی از بخش‌ها را خودتان می‌توانید چک کنید؛ اما برای اطمینان بیشتر، سرویس‌های دوره‌ای گزینه بسیار خوبی هستند که هزینه آن‌ها کاملا ارزش داشته و از هزینه‌های سنگین بعدی جلوگیری خواهد کرد.

بیمه خودرو

یکی دیگر از راه‌های بسیار مناسب برای صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو، استفاده از بیمه‌های مختلفی است که برای خودرو وجود دارد. بدون شک ممکن است حوادث و اتفاقات غیرمنتظره‌ای برای هر کدام از ما رخ دهد که نتیجه آن هزینه‌های بسیار بالا تعمیر خودرو است. در اینجاست که نقش بیمه‌های خودرو پررنگ شده و به چشم می‌آید.

بیمه‌های مختلفی این روزها خدمات خود را به مشتریان ارائه می‌کنند؛ بنابراین شما باید مطابق با شرایط خود به بررسی شرکت‌های مختلف در این زمینه پرداخته و بهترین شرکت را برای خود انتخاب کنید. هزینه‌هایی که برای بیمه خودرو پرداخت می‌کنید، در برابر هزینه تعمیرهای مربوط به حوادث مختلف رقم خاصی نیستند! بنابراین حتما به این مورد مهم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

نگهداری از سیستم‌های خودرو

شما به عنوان صاحب خودرو، با توجه به بالا رفتن هزینه‌های مربوطه باید بتوانید به شکلی مطلوب از خودرو خود و سیستم‌های مختلف آن نگهداری کنید. اولین قدم برای نگهداری از خودرو و صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو، استفاده صحیح از وسله نقلیه است.

بسیاری از افراد عادت‌های نامناسب و آسیب‌زایی را دارند که متاسفانه اقدامی نیز برای رفع آن‌ها نمی‌کنند. به طور مثال، برخی افراد در زمان حرکت خودرو دست خود را روی دسته دنده قرار می‌دهند و این باعث می‌شود که فشار زیادی به سیستم گیربکس ماشین وارد شود. همچنین برخی برای استراحت پای خود را روی کلاچ قرار می‌دهند؛ باید بدانید فشاری هر چند ناچیز، باعث وارد شدن نیروی بیشتر به خودرو شما می‌شود و این دیسک صفحه و سایر بخش‌های مهم خودرو شما را درگیر می‌کند. عادت‌هایی مانند ترمز زدن روی دست انداز‌ها، گاز دادن پیش از خاموش کردن ماشین و… همگی مواردی هستند که هر چند ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسند، اما به مرور زمان تاثیرات منفی زیادی را روی روند عملکرد خودرو شما می‌گذارند.

مجددا یادآوری می‌شود که باید بخش‌ها و قطعات مختلف خودرو را نیز به طور دوره‌ای بررسی کرده و در صورت نیاز حتما نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. برای بررسی دقیق‌تر حتما دفترچه خودرو خود را بررسی و مطالعه کنید. در این دفترچه اطلاعات کاملی در خصوص این که باید در چه بازه‌های زمانی اقدام به تعویض بخش‌های مختلف خودرو کنید آورده شده است.

توجه به تعمیرات پیشگیرانه برای صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو

تعمیرات پیشگیرانه

در ادامه بحث راهکارهایی برای صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو، باید به تعمیرات پیشگیرانه هم اشاره کنیم. برخی تعمیرات جزئی هستند که با هزینه کم می‌توانند از بسیاری از هزینه‌های بزرگ بعدی جلوگیری کنند. هدف اصلی از انجام تعمیرات پیشگیرانه بهینه کردن عملکرد قطعات برای استفاده از حداکثرکارایی آن‌ها و کم کردن نرخ خرابی و از بین رفتن آن‌ها است.

درحقیقت با این تعمیرات جزئی عمر قطعات تا حد بسیار چشمگیری افزایش پیدا می‌کند و این روی کاهش هزینه‌های تعمیر تاثیر دارد. تعمیرات پیشگیرانه ممکن است شامل هر چیزی باشد؛ از تعمیرات بسیار جزئی و کوچک که در اولین مرحله قرار دارد تا تعمیراتی که می‌تواند هزینه‌های سنگین را کمی به تعویق بیندازد.

اگر تجربه هزینه‌های سنگین تعمیر ماشین را داشته باشید، احتمالا از هر روشی برای جلوگیری از چنین هزینه‌هایی استفاده می‌کنید. متاسفانه بسیاری از افراد به همین تعمیرات جزئی توجهی نداشته و آن را بیهوده می‌دانند. اما بعد از مواجه شدن با خرابی‌های گسترده متوجه می‌شوند که باید بیشتر به جزئیات اهمیت می‌دادند.

تعمیرکار، مرجع تخصصی تعمیرات خودرو

مجموعه تعمیرکار با سابقه سال‌ها فعالیت در زمینه تعمیرات خودروهای مختلف، مرجعی کاملا قابل‌اعتماد و حرفه‌ای است که می‌توانید با خیالی راحت از امکانات و خدمات آن بهره‌مند شوید. کافی است با مقایسه قیمت‌ها در مجموعه‌های مختلف، به مناسب بودن قیمت‌های مجموعه تعمیرکار پی ببرید. علاوه بر آن، خدمات ارائه‌شده توسط این مرکز بهترین کیفیت ممکن را داشته و از افراد ماهر و باتجربه برای خدمات مختلف استفاده می‌شود.

از سری خدمات مجموعه تعمیرکار باید به مشاوره و تست اولیه رایگان، خودروبر رایگان در تمام تهران و ضمانت یکساله تعمیرات اشاره کرد.

چگونه برای صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو اقدام کنیم

جمع‌بندی

اگر اخیرا پایتان به تعمیرگاه برای امور مختلف باز شده باشد، به خوبی درک می‌کنید که هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات تا چه حد افزایش یافته است. با وجود چنین شرایطی و البته به طور کلی برای بهبود عملکرد خودرو و گرفتن بالاترین بازده ممکن از ماشین، باید به جزئیات و نکات مهمی توجه شود. صرفه جویی در هزینه های تعمیر خودرو یکی از مواردی است که دیگر تمام صاحبان خودرو به فکر آن افتاده‌اند.

خوشبختانه با استفاده از راهکارهای ساده می‌توان تا حد زیادی از این هزینه‌ها را کاهش داد. در این مطلب در خصوص موارد مهم و نکات کلیدی در این زمینه صحبت شد. همچنین شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وبسایت با کارشناسان ما در تماس بوده و سوالات مختلف خود را مطرح کنید.

ما همراه شما هستیم

کافیست با ما تماس بگیرید تا با خدمات تخصصی و مشاوره رایگان در خدمت شما باشیم