تعمیر خودرو در منزل امکان پذیر است یا خیر؟

چگونه با ابزار ساده خودرو را در منزل تعمیر کنیم؟

بسیاری از افراد تمایل دارند که به دلیل هزینه‌های بسیار بالای تعمیرگاه‌ها، در شرایطی که ماشین نیاز به تعمیر جزئی داشته باشد، خودشان این کار را در منزل انجام دهند. اما تعمیر خودرو در منزل نیاز به رعایت برخی نکات داشته و همچنین همواره برای تمامی مشکلات نیز نمی‌توان در منزل این فرآیند را انجام داد. در ادامه مطلب قصد داریم در این مورد صحبت کنیم که چگونه می‌توان با برخی از ابزارهای بسیار ساده، به تعمیر خودرو پرداخت.

راهنمای مراحل تعمیر خودرو در منزل

تعمیر خودرو در منزل موضوعی جذاب و جالب است که قطعا همه افراد تمایل دارند در خصوص آن اطلاعات مفیدی داشته باشند. در ابتدا برای این کار شما باید ابزار مناسبی را در اختیار داشته باشید که در ادامه در خصوص این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد.

همچنین باید مطمئن شوید که مشکل موجود در خودرو شما قابلیت رفع بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه را دارد. در غیر این صورت ممکن است هزینه‌های بیشتری برای شما ایجاد شود. همچنین شما باید توانایی و آمادگی تعمیر جزئی خودروی خود را داشته باشید. برای این منظور می‌توانید استفاده از منابع آموزشی آنلاین برای تعمیر خودرو در منزل را در دستور کار خود قرار دهید. در این بین می‌توانید از تجربیات دیگران در تعمیر خودرو در خانه هم استفاده کنید.

ابزارهای اساسی برای تعمیر خودرو در منزل

برای تعمیر خودرو در منزل حتما نیاز به ابزارهای مناسبی دارید. نداشتن این ابزارها به این معنی است که شما این امکان را تا حد زیادی نخواهید داشت که ماشین خود را در خانه تعمیر کنید. اما چه ابزارهایی برای این منظور مناسب هستند؟ باید گفت که امکان تعمیر خودرو با ابزارهای ساده و دم دستی نیز وجود دارد. پس جای نگرانی در این بحث وجود نخواهد داشت.

یکی از این ابزارهای آچار نام دارد. شاید هیچ وسیله دیگری به اندازه آچار برای تعمیر خودرو به درد شما نخورد. داشتن آچار در مدل‌های مختلف قطعا خبر خوبی برای افرادی است که می‌خواهند برخی از کارهای تعمیری خودروی خود را خودشان پیگیری کنند.

انبردست و سیم‌چین نیز برای کارهای برقی خودرو بسیار کاربردی هستند. این روزها بیشتر افراد در خانه خود انبردست و سیم‌چین دارند و به همین دلیل می‌توانید با این ابزارهای برخی مشکلات خودرو را به سرعت برطرف کنید.

پیچ گوشتی‌ها نیز از سری ابزارهای بسیار کاربردی و اساسی هستند که می‌توانند گره از بسیاری از مشکلات شما باز کنند. البته برای تعمیر خودرو با کمک پیچ گوشتی‌ها، نیاز دارید که مجموعه کاملی از آن‌ها را در اختیار داشته باشید. به خصوص پیچ گوشتی‌هایی که کوچک‌تر هستند و برای کارهایی با جزئیات بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر ابزارهای مناسب برای تعمیر خودرو در منزل باید به چراغ، دستکش، مولتی متر، بست و … نیز اشاره کرد.

نکات مهم برای موفقیت در تعمیر خودرو خود در منزل

برای این که تعمیر خودرو در منزل با موفقیت انجام شود باید چه کارهایی صورت گیرد؟ قطعا این سوال، سوال همه افرادی است که در مرحله اول تعمیر خودرو خود در منزل هستند. اولین قدم برای موفقیت در این زمینه، داشتن ابزار مناسب و کافی است. در قسمت قبل با ابزارهای مناسب برای این کار آشنا شدید. اگر این ابزارها را داشته باشید قدم اول را محکم برداشته‌اید.

در قدم بعدی باید بتوانید عیب خودرو خود را درست و دقیق شناسایی کنید. در صورتی که شک و ابهامی در مشکل خودرو وجود داشت یا مشکل در بخش حساس و مهم خودرو بود، به هیچ عنوان ریسک نکرده و حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید. بعد از آن که فهمیدید مشکل خودرو شما چیست، بهتر است در صورتی که اطلاعات کافی در خصوص تعمیر آن را ندارید، از طریق روش‌های مختلف مانند مشورت با دیگران یا مشاهده فیلم‌های آموزشی روش دقیق تعمیر را فرا بگیرید. همچنین اطلاعات بسیار مفید و مهمی در دفترچه راهنمای خودروها نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نیز کمک بگیرید.

ابزار های مهم برای تعمیر خودرو

چگونگی تشخیص مشکلات رایج خودرو و روش‌های تعمیر آن در خانه

در این بخش از بحث تعمیر خودرو در منزل می‌خواهیم بدانیم اصلا چگونه باید مشکلات خودرو را شناسایی کرد؟ بهتر است هر فردی اطلاعات کلی از موارد مهم در خصوص تعمیر خودرو خود داشته باشد. در این صورت دیگر لازم نیست برای موارد جزئی به تعمیرگاه مراجعه کند یا در زمان خرابی خودرو در جاده به امداد خودرو نیاز داشته باشد. به طور مثال شما باید بدانید که در صورتی که باتری خودرو خالی شده باشد چگونه باید ماشین را روشن کنید. همچنین در صورتی که از زیر ماشنی روغن چکه کند، می‌توانید با بررسی‌های مربوطه از دلیل آن آگاه شوید.

برخی موارد همچون تعویض روغن، تعویض فیلتر، تعویض چراغ‌های خودرو و خالی کردن آب رادیاتور نیز می‌توانند توسط خود فرد در منزل صورت بگیرد و این موارد جزئی در نهایت تاثیر بسیار زیادی روی کاهش هزینه‌های تعمیرات خودرو خواهد داشت.

شما به عنوان صاحب خودرو باید به علائم و موارد مشکوک هم دقت زیادی کنید. به طور مثال ممکن است از خودرو صداهای عجیب و غیرمعمولی بیاید که شما باید بلافاصله نسبت به رفع آن اقدام کنید.

جمع‌بندی

تعمیر خودرو در منزل موضوعی است که حداقل یکبار ذهن افراد دارای خودرو شخصی را مشغول کرده است. این که آیا اصلا می‌توان چنین کاری را انجام داد و برای انجام آن به چه ابزاری نیاز است؟ در این مطلب سعی شد اطلاعات مناسبی در این زمینه در اختیار شما قرار بگیرد. پیشنهاد می‌شود که اگر تا به حال اطلاعات فنی چندانی در خصوص خودرو خود نداشته‌اید، این اطلاعات را افزایش دهید؛ چرا که ممکن است در بسیاری از شرایط با کمک چند ابزار ساده امکان تعمیر خودرو خود در منزل را داشته باشید.

اما یادآوری می‌شود که اگر مشکل خودرو حاد و جدی بود و بخش مهمی از خودرو درگیر شده بود، به هیچ عنوان در صورت نداشتن مهارت و تجربه به چنین کاری اقدام نکرده و حتما خودرو را به مرکزی معتبر منتقل کنید.

ما همراه شما هستیم

کافیست با ما تماس بگیرید تا با خدمات تخصصی و مشاوره رایگان در خدمت شما باشیم