24/7 تماس اضطراری
فرم درخواست مشاوره رایگان با متخصص
آدرس

میدان هروی خیابان وفامنش بلوار مژده انتهای خیابان دماوند ، جنب کارواش مژده

ساعت گیربکس اتوماتیک چیست و چه نقشی در گیربکس دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک با ضمانت کتبی  ، انواع خودروهای چینی ، اروپایی ، کره ای

ایمیل ما

[email protected]

فرم درخواست مشاوره رایگان با متخصص

ساعت گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس‌های اتوماتیک معمولا پیچیدگی بالایی دارند و اجزای مختلفی هم تشکیل شده‌اند. یکی از اجزای مهم در در آن‌ها، ساعت گیربکس اتوماتیک است. این بخش وظایف بسیار مساعت گیربکس اتوماتیک (Transmission Range Sensor – TRS) یک حسگر مهم است که موقعیت دسته‌دنده را تشخیص داده و اطلاعات را به واحد کنترل گیربکس و موتور ارسال می‌کند. این حسگر برای تعویض دنده‌های صحیح، کنترل سیستم‌های ایمنی و جلوگیری از استارت زدن موتور در حالت نامناسب ضروری است. علائم خرابی آن شامل نمایش اشتباه موقعیت دنده، مشکلات در تعویض دنده، مشکلات استارت و روشن شدن چراغ چک موتور است. در صورت مشاهده این علائم، باید به تعمیرگاه مراجعه کرده و حسگر را بررسی یا تعویض کرد. ساعت گیربکس اتوماتیک در حقیقت مرکز کنترل گیربکس و بخش کلیدی تعمیر گیربکس اتوماتیک است. 

در حقیقت ساعت، روغن گیربکس را به محل مد نظر منتقل می‌کند و همچنین در زمان لازم دنده را نیز تعویض خواهد کرد. بنابراین می‌توانید تصور کنید که در صورت خرابی و مشکل در این بخش، ممکن است چه اتفاقاتی برای خودرو و گیربکس خودرو شما رخ دهد. ساعت گیریکس در درون گیربکس و بخش پایینی در زیر صافی قرار گرفته است. تنظیم صحیح ساعت گیربکس، عملکرد سایر بخش‌های آن را نیز بهبود خواهد بخشید. بنابراین باید به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشید.

علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک

همانطور که متوجه شدید، ساعت گیربکس اتوماتیک بخش بسیار حساس و مهمی در گیربکس است. از این رو باید با علائم خرابی این بخش آشنا بود و در صورت مشاهده هر کدام از آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن به مرکز تخصصی تعمیرات گیربکس مراجعه کرد. در زیر مهم‌ترین علائم خرابی این بخش از گیربکس آورده شده است.

علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک

تعویض شدن دنده به شکل اشتباه

یکی از علائم اصلی خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک تعویض شدن اشتباه دنده‌ها است. بنابراین هرگونه مشکل در تعویض دنده باید جدی گرفته شود و به طور مثال اگر دنده به جای بالا رفتن کم شد، باید حتما این علامت را جدی بگیرید.

لغزش حین تعویض دنده

این مشکل را معمولا در گیربکس‌های دستی دیده‌اید؛ اما در گیربکس‌های اتومات هم چنین عیب و مشکلی دیده می‌شود. در واقع وقتی پدال گاز را فشار می‌دهید، با افزایش دور موتور، سرعت تغییری نخواهد کرد.

تعویض نکردن دنده

دیگر مشکل و عیب در ساعت گیربکس اتوماتیک، مربوط به عدم تعویض دنده است. همانطور که گفته شد یکی از وظایف اصلی ساعت، تعویض دنده در زمان مشخص و دقیق است و اگر این اتفاق رخ ندهد، ممکن است ساعت گیربکس دچار مشکل شده باشد و باید در زمانی سریع نسبت به تعمیر آن اقدام موثری صورت بگیرد.

صدای عجیب و تعویض دنده سخت

تعویض دنده باید ب شکل کاملا روان و راحت انجام شود. اما اگر این تعویض دنده توسط راننده احساس شود و سخت و خشن بودن آن مشخص باشد، باید به ایراد در ساعت گیربکس شک کرد. همچنین به گوش رسیدن صدا‌های غیرعادی نیز می‌تواند بیانگر مشکل در این بخش باشد.

درباره صدای زوزه گیربکس در مطلب دیگری صحبت کردیم که میتوانید به آن مراجعه کنید.

نشتی روغن

روغن گیربکس

شاید جالب باشد که بدانید نشتی روغن گیربکس نیز ممکن است نشانگر مشکلی در ساعت آن باشد. بنابراین حتما هر نوع نشتی را جدی بگیرید و به مرکزی تخصصی و قابل‌اطمینان مراجعه کنید.

دستگاه تست ساعت گیربکس اتوماتیک

علائمی که بیان شد ممکن است به طور قطعی مشکل در ساعت گیربکس را نشان ندهند. ساعت بخش مهم و گران‌قیمتی در گیربکس است و در صورتی که بررسی دقیقی از آن صورت نگیرد، ممکن است با تشخیص اشتباه ساعت تعویض شده، اما مشکل و عیب در گیربکس همچنان پا برجا باشد.

در چنین حالتی نقش دستگاه تست ساعت گیربکس اتوماتیک بسیار پررنگ خواهد بود. این دستگاه می‌تواند به طور دقیق ساعت گیربکس را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل به کارشناسان اطلاع دهد. بنابراین اگر مشکل از بخش دیگری باشد، لازم به پرداخت هزینه‌های اضافی نخواهد بود و تشخیص اشتباهی نیز داده نمی‌شود.

مجموعه تخصصی تعمیرکار

جمع بندی

ساعت گیربکس اتوماتیک (Transmission Range Sensor – TRS) حسگری است که موقعیت دسته‌دنده را تشخیص داده و اطلاعات لازم را به واحد کنترل گیربکس و موتور ارسال می‌کند. این حسگر برای تعویض دنده‌های صحیح و کنترل سیستم‌های ایمنی حیاتی است. علائم خرابی آن شامل نمایش اشتباه موقعیت دنده، مشکلات در تعویض دنده و مشکلات استارت است. در صورت مشاهده این علائم، نیاز به بررسی و احتمالا تعویض حسگر در تعمیرگاه وجود دارد.

مشاوره و عیب یابی رایگان
مشاوره و عیب یابی رایگان

مشاوره و عیب یابی رایگان یکی از مزیت های همکاری با گروه تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک است و فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

گارانتی ۱ ساله تعمیرات
گارانتی ۱ ساله تعمیرات

قطعات و تعمییرات خود را گارانتی کنید و یک سال ما همراه شماییم تا با خیال راحت محصولات و خدماتی با گارانتی داشته باشید.

اعزام خودرو بر رایگان
اعزام خودرو بر رایگان

فقط با یک تماس میتوانید خدماتی رایگان مورد نیاز خود را پیدا کنید ؛ ارسال خودرو بر رایگاه به سراسر تهران در کمترین زمان ممکن

ما همراه شما هستیم

کافیست با ما تماس بگیرید تا با خدمات تخصصی و مشاوره رایگان در خدمت شما باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *