آب بندی ماشین صفر

 روش های کاربردی برای آب بندی گیربکس تازه تعمیر

یکی از بدیهی‌ترین و البته مهم‌ترین اقداماتی که در خصوص خودرو انجام می‌گیرد، آب بندی آن است. باید به این نکته توجه داشته باشید که آب بندی با روش‌های صحیح و اصولی انجام شود. گیربکس ازجمله سیستم‌هایی است که به آب بندی نیاز دارد. به طور کلی آب بندی خودرو چیست؟ چرا باید آب بندی گیربکس تازه تعمیر جدی گرفته شود؟ در این مطلب روش‌های کاربردی آب بندی را معرفی خواهیم کرد.

آب بندی ماشین صفر

منظور از آب بندی خودرو صفر چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع آب بندی گیربکس تازه تعمیر، بهتر است با اصطلاح آب بندی در خودروهای صفر کیلومتر هم آشنا شوید. آب بندی خودرو صفر و تازه تعمیر اهمیت زیادی دارد. وقتی خودرو را آب بندی می‌کنید، آماده استفاده طولانی مدت می‌شود. در واقع با این کار عمر مفید خودرو را افزایش می‌دهید. مراقب هل دادن ماشین اتومات خود باشید.

اصطلاح آب بندی در خودروها به معنی افزایش آمادگی قطعات برای کار کردن دائمی است. با این کار خیال شما بابت کار کردن خودرو در طولانی مدت راحت‌تر می‌شود. آب بندی هم برای موتور، هم گیربکس و هم سایر قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تعریف کلی گیربکس آمده است:

گیربکس در لغت نامه زبان فارسی به معنی جعبه دنده می باشد اما در اصطلاح، یکی از ابزارهای سیستم انتقال قدرت است که میان موتور (تولید کننده توان) و مصرف کننده توان (مانند دستگاه میکسر، تیکنر و غیره) قرار می گیرد. وظیفه اصلی گیربکس، ایجاد تغییر در سرعت دوران و گشتاور مورد نیاز جهت استفاده در بخش های مختلف صنعتی است.

چرا آب بندی خودرو تعمیرشده ضروری است؟

یکی از دغدغه‌هایی که بسیاری از رانندگان دارند، آب بندی گیربکس تازه تعمیر شده است. به طور کلی وقتی خودرو تازه تعمیر می‌شود، نیاز به آب بندی دارد. آب بندی خودرو تعمیر شده، ممکن است شامل کار کردن درجای خودرو، گاز دادن، حرکت کردن چرخ‌ها روی جک و … باشد.

بعد از این که خودرو تعمیر شده را تحویل گرفتید، اولین کاری که می‌کنید، باید چک کردن تعمیرها و کارهای مورد نیاز باشد. مهم‌ترین دلیل انجام این کار، قرارگیری خودرو در وضعیت ایمنی است. شما باید اطمینان حاصل کنید که تنظیمات اولیه خودرو به خوبی انجام شده و آب بندی صورت گرفته است. همچنین باید بدانید که همه قطعات به درستی سرجای خود نصب شده باشند.

بهترین کار برای آب بندی گیربکس تازه تعمیر، انجام تست رانندگی است. قبل از این که سوار خودرو شده و به فعالیت‌های روزانه بپردازید، تست رانندگی انجام دهید. این تست، شامل بررسی دنده‌ها، ترمزها، کلاچ، سیستم‌های الکتریکی و … می‌شوند.

بررسی مراحل تست کردن خودرو تازه تعمیر شده

اولین کاری که باید انجام دهید این است که خودرو را روشن کنید و اجازه دهید تا به مدت 5 دقیقه درجا کار کند. این کار باعث می‌شود تا روغن در اجزای مختلف موتور به جریان بیفتد. در این حالت می‌توانید سروصدای موتور را مورد بررسی قرار دهید. هر گونه علائم یا سروصدای مشکل‌دار را بررسی کنید. بعد از آن نوبت به بررسی کردن ترمزها می‌رسد. اگر ترمزها مشکلی نداشتند، سراغ گیربکس و دنده‌ها بروید.

بهتر است درجا دنده‌ها را چک کنید. بعد از آن دنده را تعویض و شروع به حرکت کنید. برای آب بندی گیربکس تازه تعمیر، دنده‌های خودرو را در حالت‌های مختلف بررسی کنید. بعد از این که اطمینان حاصل کردید، خودرو را مورد استفاده قرار دهید.

تعمیر ماشین صفر

آب بندی گیربکس تازه تعمیر شده خودرو اتومات

گیربکس خودروهای اتومات به دلایل مختلف، حساسیت بیشتری دارد. به همین دلیل آب بندی آن باید با دقت بیشتری انجام شود. برای آب بندی خودرو اتومات، سرعت موتور را باید به صورت متغیر امتحان کنید. نکته مهم این است که برای آب بندی خودروهای اتومات، هرگز آن را در حالت کروز کنترل قرار ندهید. بهترین حالت برای آب بندی گیربکس تازه تعمیر شده اتومات، کنترل به صورت دستی است. در این حالت می‌توانید سرعت را به تناسب رانندگی تغییر بدهید. با توجه به اینکه انواع گیربکس اتومات داریم، بایستی با توجه به آن ماشین خود را آب بندی کنید.

به آرامی از دنده‌ها و ترمز استفاده کنید و به سرعت‌های مختلف بروید. با توجه به این که حالت کروز کنترل اغلب سعی در حفظ سرعت ثابت دارد، گزینه مناسبی برای آب بندی به حساب نمی‌آید.

بررسی روش های آب بندی خودرو

برای این که خودروی شما به بهترین شکل آب بندی شود، باید شیوه‌های آن را هم به بهترین شکل یاد بگیرید. برای آب بندی مناسب خودرو، روش‌های زیادی وجود دارد.

1. آب بندی رینگ پیستون

رینگ پیستون ازجمله قطعات خودرو است که باید آب بندی شود. برای آب بندی رینگ پیستون، باید دور موتور را بین 2 هزار تا 3500 قرار دهید. در زمان حرکت پدال گاز را به آرامی فشار دهید تا به دور موتور مدنظر برسد.

2. آب بندی سیستم ترمز

ترمز نیز ازجمله سیستم‌های بسیار مهم خودرو محسوب می‌شود. اگر این سیستم آب بندی نشود، خطرات زیادی در طول رانندگی متوجه شما خواهد شد. برای آب بندی سیستم ترمز در سرعت بالا از زدن ترمز ناگهانی خودداری کنید. بهتر است با سرعت کم به تست کردن و آب بندی ترمز بپردازید.

3. آب بندی از طریق روغن موتور

معمولا متخصصان توصیه می‌کنند که قبل از روشن کردن خودرو، آب و روغن خودرو را بررسی کنید. در صورتی که روغن موتور کمتر از حد مجاز بود، باید ابتدا آن را در تعمیرگاه‌های مجاز خالی کنید. بعد از آن باید روغن موتور تازه داخل موتور بریزید. ترکیب روغن قدیمی و جدید باعث رسوب‌گرفتگی موتور می‌شود. بعد از ریختن روغن جدید هم اجازه دهید تا خودرو مدت کمی درجا کار کند.بهترین روغن گیربکس اتوماتیک را نیز می توانید به خوبی در این مقاله بشناسید و استفاده کنید.

تعمیر گیربکس

کلام پایانی

آب بندی گیربکس تازه تعمیر اهمیت زیادی در استفاده از خودرو دارد. در صورتی که آب بندی به درستی انجام نشود، ممکن است خودرو به مشکل برخورد کند. چراغ گیربکس اتوماتیک را همواره چک نمایید. به همین دلیل اغلب تعمیرکاران حرفه‌ای، بعد از اتمام تعمیر به سراغ آب بندی می‌روند. باید دقت داشته باشید که آب بندی اصولی و به درستی انجام شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما همراه شما هستیم

کافیست با ما تماس بگیرید تا با خدمات تخصصی و مشاوره رایگان در خدمت شما باشیم